Malatya Gazeteciler Cemiyeti
Büyükşehir Kuzey kuşak yolu için yıkıma başladı
29 Haziran 2020 Gündem 87

Büyükşehir Kuzey kuşak yolu için yıkıma başladı

Malatya'nın ulaşım sorununu hafifletecek Kuzey Kuşak yoluna el atan Büyükşehir Belediyesi yol üstünde yer alan binaları kamulaştırarak yıkmaya başladı.

Münir EWrkal'ın Başkanlığı döneminde Çevre yolu olarak planlanan ve 25 yıldır beklenen çabanın yapılmadığı Kuzey Kuşak yoluna el atan Malatya Büyükşehir Beleidyesi Taştepe ve Hanımın Çiftliği semtlerinde yol güzergahında kalan binaları kamulaştırarak yıkmaya başladı. 

Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan Sosyal Medya hesabında yaptığı açıklamada “Kuzey Kuşak Yolu yol açma çalışmaları kapsamında, Taştepe ve Hanımın Çiftliği bölgesinde kamulaştırmaları tamamlanan konutların yıkım işlemlerine başlanılmıştır.‬ Bölgede incelemelerde bulunarak Muhtarlarımız ve hemşehrilerimiz ile bir araya geldik” dedi. Binaların yıkılmasıyla birlikte yol çalışmalarına yeni,den başlanacak. 

10 Kilometre uzunluğunda olan ve 25 yıldır açılmayan bu yola neşter vurulması memnunlukla karşılandı. 

GÜRKAN: 2021 YILININ SONUNDA KUZEY KUŞAK YOLU TRAFİĞE AÇILACAK

Toplam uzunluğu 22.5 kilometre olan ve mevcut Çevreyolu ile inşası devam eden Kuzey Çevre Yolu arasında kalan ve ulaşım açısından en güçlü alternatiflerden biri olan Kuzey Kuşak Yolunun bugüne kadar 12 kilometrelik bölümü açıldı. Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, AK Parti İl Başkanı İhsan Koca, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri, Genel Sekreter Yardımcıları, Daire Başkanları Mahalle muhtarları ile birlikte Kuzey Kuşak yolunun Taştepe-Hanımınçiftliği güzergâhında kamulaştırma çalışmalarının tamamlandığı alanda incelemelerde bulundu.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan; “Bizler göreve geldikten hemen sonra özellikle çevre yolunun hemen altında ve mevcut tek arterli yola alternatif yolların yapılıp Malatya trafiğinin rahatlaması noktasında gerekli planlama ve düzenlemeler yaptık. İlk etapta 44 yıldan beri yapılmayan ve tek artere hapsedilen bir Malatya’ya alternatif Anadolu bulvarını yaptık ve açtık. Daha sonra güney alternatif yolunun kamulaştırılma işlemlerini başlattık. Yakınca’dan Mıhlıdut kısmına kadar süreci tamamlandı. Kamulaştırma ile ilgili ağaç bedelleri ödendi ve yol açıldı. Önümüzde ki yılın sonunda yapılıp bitirilecek. Kuzey Kuşak Yolu,kuzey çevre yolu biz bir taraftan hemen bir an evvel bitirilmesi noktasında ilgili arkadaşlarımıza gerekli talimatları verdik.Mülk sahibi olan vatandaşlarımızın ödemeleri başlatıldı ve yapılıyor.

Hepsi de gönüllülük rızası esası temeli üzerine yürümektedir. Yani resmen girilip kamulaştırma söz konusu değildir. Muhakkak ikili ilişkilerle insanların rızalığıyla gerçekleştirilen bir kamulaşma çalışmaları yapılıyor. Burası toplam 22,5 km uzunluğunda bir yol biz Malatya’mıza geldiğimizde Malatya’nın birinci sorunu ulaşım ve trafikti. Şuan da bu aşağıya indi yani alternatif yol yapıldığından beri yüzde 30 -35 civarında azaldı. Kuzey çevre yolunun tamamlanması ile birlikte,Malatya’nın çevre yolu ulaşım ve trafik sorunu bitirilecektir. 2021 yılı sonunda kuzey kuşak yolunun yanında güney kuşak yolunun bitirilmesi noktasında da gerekli talimatları verdik. 2021 yılının sonunda kuzey kuşak yolu trafiğe açılacak vatandaşımız sağlıklı bir şekilde trafik seyrini gerçekleştirecektir. Malatya’mıza ve Malatyalılara hayırlı uğurlu olsun. Bu konu da emeği geçen tüm mesai arkadaşlarımı da tebrik ediyorum" dedi.

  

   

Top