Malatya Gazeteciler Cemiyeti
Malatya'da Bin Ton Somon Balığı Üretildi
14 Eylül 2020 Ekonomi 690

Malatya'da Bin Ton Somon Balığı Üretildi

Malatya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkilileri 2019 yılında Malatya'da bin ton somon balığı üretilerek ihraç edildiğini bu yıl hedefin ise 2 bin ton üretim olduğunu açıkladılar.

Malatya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkilileri yaptıkları açıklama da "İlimizde Karakaya Baraj Gölü başta olmak üzere ağ kafeslerde ve karada havuzlarda Alabalık üretimi her geçen gün artıyor. 2019 yılında yetiştiricilik yolu ile elde edilen yaklaşık 2.500 ton alabalık üretiminin yanında 2019 yılında Somon balığı üretimine başlanmıştır. Alabalıklar 1.5 kg ile 2.5 kg'a kadar büyütülerek somon haline gelmektedir. Son yıllarda başta Rusya ve Japonya olmak üzere dış pazar taleplerin artması ile birlikte İlimizde de Somon yetiştiriciliğine 2019 yılında başlanmıştır. 2019 yılında 1000 ton Somon balığı üretilmiştir. Üretilen yaklaşık 1.000 ton Somon balığı taze olarak Rusya ya ihraç edilmiştir" dediler.

Yetkililer açıklamalarında "Somon balığı üretimi ve ihracatını önümüzdeki yıllarda 2000 tona çıkarmak için gerekli planlamalar yapılmıştır. Bu konuda diğer üreticilerimizi de Somon balığı yetiştiriciliğine yönlendirme adına gerekli eğitimler ve çalışmalar devam etmektedir. Dolayısıyla önümüzdeki yıllarda Somon üretimi artarak devam edecektir. Balıkçılık ve Su ürünleri Şube Müdürü Abdullah ÇELİK ve şube personeli Arguvan bölgemizde üretilen Somon balığı tesislerini yerinde incelemiştir. Konu ile ilgili olarak yapılan değerlendirmede Malatya'da Somon üretiminin artarak devam ettiği ve özellikle bu yıl 1000 ton olan Somon balığı üretiminin gelecek yıl yaklaşık 2.000 tona yakın olması beklendiği belirtilmiştir. Ayrıca balık yetiştiriciliğinin olmazsa olmazlarından yavru balık üretimini de Malatya İlimizde geliştirmek ve hatta yavru üretim merkezi haline getirmek için özellikle Doğanşehir İlçemizin Sürgü bölgesinde kooperatifleşme şeklinde çalışmalarımız devam etmektedir. Kendi ihtiyacımızı ve çevre illerdeki ihtiyacı karşılamak adına yavru yetiştiriciliği çok büyük bir önem arz etmektedir. Şu an yetiştiriciliğin en büyük sorunlarından biri yavru teminidir. Bu eksikliği giderme adına yavru yetiştiriciliği çalışmaları büyük bir titizlikle yürütülmektedir. Balıkçılarımıza ekonomik açıdan da çok büyük bir artı getireceği açıktır" diye belirttiler. 

Top