Malatya Gazeteciler Cemiyeti
Suriyeli Halid, içi para dolu cüzdanı sahibine teslim etti
31 Temmuz 2020 Gündem 624

Suriyeli Halid, içi para dolu cüzdanı sahibine teslim etti

Bayram öncesi Arife gününe, yolda bulduğu parayı arayıp sahibine teslim eden Suriyeli Halid’in örnek davranışı damgasını vurdu. Halid, Malatya’nın Taştepe semtinde bir alışveriş merkezinin önünde bulduğu cüzdanı, Şire Pazarı’nda hamallık yapan Mehmet Alaş’a teslim etti. Haber: Alişan Hayırlı

Şire Pazarı’nda yaklaşık 12 yıldır hamallık yapan aslen Urfalı Mehmet Alaş, Taştepe semtinde alışveriş yaptığı marketten çıkarken cüzdanını düşürdü. O sırada, yaklaşık 2,5 yıldır Türkiye’de bulunan ve inşaatlarda sıvacılık yapan Suriye’nin İdlip şehrinden Halid Arrahmun yerdeki cüzdanı buldu. Hemen, Göç İdaresi’nde çalışan aslen Suriye Halep’li TC vatandaşlığına geçen ve geçtiğimiz yıllarda örnek davranış sergileyen Abbas Taha’yı buldu. Abbas Taha da beni aradı. Sosyal medyada paranın ve cüzdanın fotoğrafını yayınlayınca, cüzdanın gerçek sahibi ortaya çıktı.
Suriyeli Halid, bulduğu cüzdanı içindeki evrakları ve parasıyla birlikte, Akçadağ’da Urfalı hamal Mehmet Alaş’a teslim etti. Mehmet Alaş, bir miktar parayı hediye vermek istediyse de Suriyeli Halid onu da kabul etmedi.
Suriyeli Halid, “Cüzdanı bulduktan sonra sahibine vermek için harekete geçtim, bu parayı yemem mümkün değildi. Çocuklarıma haram yediremem. Şimdi sahibini bulup verdiğim için çok sevinçliyim” dedi.
Haber: Alişan Hayırlı
Mehmet Alaş ise, “Dün gece hiç uyuyamadım, 3 aylık gelirim vardı, çocuklarıma bayramlık alacaktım. Fakat dünyada demek ki insanlar da varmış. Suriyeli Halid’den Allah razı olsun. Çok teşekkür ederim, şimdi gidip çocuklarıma müjdeyi vereyim” dedi.
Haberi duyan herkes Suriyeli Halid’in bu örnek davranışını taktir etti.

Top