Malatya Gazeteciler Cemiyeti
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti 74. Yaşında
10 Haziran 2020 Bizden Haberler 105

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti 74. Yaşında

İSTANBUL- Türkiye Gazeteciler Cemiyeti kuruluşunun 74.yılını kutlamanın mutluluğunu yaşıyor. 10 Haziran 1946’da Sedat Simavi önderliğinde gazeteciler Cihat Baban, Sait Kesler, Sadun Galip Savcı ve Hayri Alpar’ın katılımı ile kuruldu.

Cemiyet in kuruluşundan bu yana Sedat Simavi ile başlayan ilkeli duruşunu, yönetim kurulları bugün de ödün vermeksizin sürdürüyor.

Bu yıl 10 Haziran’da dünyayı kasıp kavuran Covit-19 salgını dolayısıyla tören yapılamadı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin kuruluş yıldönümü dolayısıyla yönetim kurulu adına Başkan Turgay Olcayto’da bir açıklama yaparak gazeteciliğin günümüzdeki güçlüklerine ilişkin görüşlerini paylaştı.

 

11 BİNİ AŞKIN GAZETECİ İŞSİZLİKLE BOĞUŞUYOR

“Bu yıl Cemiyete hizmet eden kıdemli gazetecilerle buluşamamanın burukluğu içindeyiz Umuyoruz ki gelecek yıl yine birlikte 75. yılımızı kutlama olanağına kavuşacağız” diyen TGC Başkanı Turgay Olcayto, evrensel gazetecilik kurallarına uygun dürüst icra edildiğinde gazeteciliğin onurlu bir meslek olduğunu vurgulayarak şöyle konuştu:

“Şimdilerde gazetecilik sermaye, patron ve iktidar kıskacında büyük sıkıntılar içinde yaşantısını sürdürmeye çalışıyor. 11 bini aşkın gazeteci işsizlikle boğuşuyor. Gazetecilerin, yazarların, düşün insanlarının yıllardır çile doldurdukları cezaevleri ülkenin bu insanlık ayıbını gizlemekten uzak. Adalet mekanizmasının eşitlikçi bir biçimde işlemediği, eleştirel gazeteciliğin suç sayıldığı tuhaf bir ortamı yaşıyoruz. Her platformda yinelediğimiz sözü bir kez daha anımsatıyoruz “gazetecilik suç değildir.”

Top