Malatya Gazeteciler Cemiyeti Resmi Sitesidir.
Gazeteci Ahmet Kekeç adına Kütüphane Açıldı
15 Kasım 2021 Kültür & Sanat 192

Gazeteci Ahmet Kekeç adına Kütüphane Açıldı

Battalgazi Belediyesi tarafından yapılan Kütüphaneye Gazeteci Ahmet Kekeç'in adı verildi. Açılışa katılan Merhum Ahmet Kekeç’in oğlu Mehmet Hakan Kekeç “ Kütüphaneye babamın isminin verilmesi bizi çok mutlu etti. Bugün bizim için gururlu bir gün” dedi.

Battalgazi Belediyesi ile Doğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı arasında 2020 yılında imzalanan protokol çerçevesinde Merkez Beydağı Mahallesinde yapımına başlanılan ve kısa bir süre içinde tamamlanan 2 katlı Semt Kütüphanesinin açılışı yapıldı. TOKİ parkının yan kısmında, 500 metrekarelik alan üzerine yapılan, modern yapısıyla dikkat çeken Malatyalı Gazeteci, yazar ve hikayeci merhum Ahmet Kekeç’in ismi verildiği semt kütüphanesinin açılışına AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci, AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Battalgazi Kaymakamı Abdül Kadir Duran, Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, Merhum Ahmet Kekeç’in oğlu Mehmet Hakan Kekeç ve eşi Sibel Kekeç, AK Parti Kadın Kolları Başkanı Özlem Pelitoğlu, AK Parti ve MHP İl ve İlçe yöneticileri, Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri, mahalle sakinleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, “Bugün bizim için bir idol olan. Sevdiğimiz ve dinlemekten bıkmadığımız Ahmet Kekeç’in adını verdimiz kütüphanemizin açılışında sizlerle buluştuk.  Göreve geldiğimiz ilk günden itibaren şunu çok önemsedik. Bölgeler arası gelişmişlik farkının insanlar üzerinde oluşturmuş olduğu olumsuz etkinin toplumda ciddi bir yara oluşturduğunu gördük.  Bizde bismillah diyerek bu farkı kaldıracağız dedik. TOKİ’de 33 parkımızı yeniden çevredeki vatandaşlarımızın kullanımına sunduk. Eksiklikleri bir bir tespit edip gideriyoruz. Biz, birlikte olduğumuzda, beraber olduğumuzda güzel işlere imza atıyoruz. Bu güzel birlik ve beraberliklerimizde devam edecek. 3 milyona yakın  bir yatırımı merkez Beydağı bölgemize kazandırmış olduk. Burada kitap okumak isteyen öğrencilerimiz gelip kitaplarını okuyabilecekler. Ders çalışma salonları ve etüt merkezlerimiz ile onlara fayda sağlayacak bu kütüphanemiz. Malatya halkına güzel hizmet sunmak için çalışmalarımıza gece gündüz demeden devam ediyoruz. Bu çalışmalarımızla gençlerimizi dik duran, düşündüğünü eğmeden bükmeden dost doğru söyleyen Ahmet Kekeçlerin burada bilgi sahibi olmalarını, ilim irfan sahibi olmaları için elimizde hangi olanak varsa seferber edeceğiz.  İnşallah bu çalışmalarımızla Cumhurbaşkanımızı 2023’te tekrar Başkan yapmak için her birimizi gayretimizi göstereceğiz. Gerçekten şuan bir panayır havası oluşmuş durumda. Ben buraya teşrif eden herkese teşekkür ediyorum. Bu tür ilim ve irfan yuvalarının ilimiz içim, ülkemiz için hayırlı olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum.” şeklinde konuştu.

“BABAMIN ADININ YAŞATILMASI BENİ GURURLANDIRDI”

Babasının isminin kütüphanede yaşatıldığı için Başkan Osman Güder’e teşekkür eden Ahmet Kekeç’in oğlu Mehmet Hakan Kekeç “Bugün bizim için gurulu bir gün. Böyle güzel bir kütüphaneye babamın adının verilmesi son bir senede hamd olsun ki ikinci oldu. İlki Eyüp Sultandı. İkincisi de Battalgazi ilçesi oldu.  Biz resullaha nasıl layık olacağız ilimle, okuyarak farkında olarak. Hiç bir şeyi boş geçmeyerek. Zamanın şimdiden olmadığının farkında olarak, geçmişimize layık olmaya çalışacağız. Babam Ahmet Kekeç’i tanıtırken yazar diyoruz ama babam yazmaktan çok okurdu. Çok iyi bir okurdu. Bana da çok büyük bir kütüphaneyi, okuma alışkanlığını miras bıraktı. Okuma faaliyetlerinin gerçekleşeceği, gençlerin faydalanacağı böyle güzel bir binayı yaptığı için sayın başkanımıza çok teşekkür ediyorum. Emeği geçenlerden Allah razı olsun. İnşallah gençlerimiz okumanın fakında olurlar. Böyle güzel bir hediyenin de kıymetini bilirler.

“MAHALLEM ADINA BAŞKANIMA TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Merkez Beydağı Mahalle Muhtarı Hakverdi Sevgi mahalleye kazandırılan kütüphane için teşekkür ederek, “Mahallemiz kültürel ve sosyal olarak bir şeylere kavuşuyor. Osman başkanımızdan Allah razı olsun. Çocuklarımız başka yerlere giderek ders çalışıyorlardı. Ama artık mahallemizin ve çevre mahallelerimizde istifade de edebileceği bir kütüphanemiz var. Çocuklarımız hem kitaplardan hem de bilgisayarlardan faydalanabilecekler. Mahallem adına teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Yapılan konuşmaların ardından kurdele kesilerek Ahmet Kekeç Semt Kütüphanesi’nin açılışı yapıldı.

Top