Malatya Gazeteciler Cemiyeti Resmi Sitesidir.
İzinli mahkumlara ilişkin değişiklik
18 Kasım 2021 Asayiş 216

İzinli mahkumlara ilişkin değişiklik

PAndemi nedeniyle izinli sayılan Açık cezaevinde bulunan mahkumlar, belirli şartlar dahilinde denetimli serbestlikten yararlanabilmeleri için teklif hazırlanıyor.

Türkiye genelinde Açık cezaevinde bulunan mahkumların belirli şartlar dahilinde denetimli serbestlikten yararlanabilmeleri amacıyla harekete geçildi.
Alınan bilgiye göre, Açık cezaevinde bulunan mahkumlar, cezasının en fazla bir yıl olması ve suça karışmama şartıyla denetimli serbestlikten yararlanabilmelerinin önü açılacak. Yasal düzenleme yapılarak, yeni madde ihdasına ilişkin önerge verilerek beşinci yargı paketine eklenecek teklifle izinli mahkumların bir bölümü daha yasadan yararlanacak. İzinli mahkumlar çıkacak yasa teklifini bekliyor.

Yasa çıkmadığı takdirde de 14 Nisan 2020 tarihinden itibaren, açık ceza infaz kurumlarında bulunanlar ile kapalı ceza infaz kurumunda bulunup da açık ceza infaz kurumlarına ayrılmaya hak kazanan hükümlüler ve denetimli serbestlik tedbiri uygulanarak cezasının infazına karar verilen yükümlüler izne gönderilmiş olup yasa gereği izin süreleri 30 Kasım tarihinde son bulacak.

Top