Malatya Gazeteciler Cemiyeti
TGC Basın Özgürlüğü Ödülleri sahiplerini buldu
27 Temmuz 2021 Bizden Haberler 252

TGC Basın Özgürlüğü Ödülleri sahiplerini buldu

İstanbul-Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin (TGC) Basın Özgürlüğü’nün önemini vurgulamak için 1989 yılından bu yana verdiği Basın Özgürlüğü Ödülleri 26 Temmuz 2021 Pazartesi günü Burhan Felek Konferans Salonu’nda sahiplerini buldu. Tören Covid-19 tedbirleri kapsamında kısıtlı sayıda davetlinin katılımıyla gerçekleşti.

Törenin sunuculuğunu TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş yaptı. Tören Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Mustafa Kemal Atatürk, haber peşinde koşarken ölen ve öldürülen tüm gazeteciler, Covid 19 salgınıyla mücadelede vefat eden sağlık çalışanları ve yurttaşlar adına bir dakikalık saygı duruşuyla başladı.

Basın Özgürlüğü Ödülleri kişi dalında T24 yazarı Tolga Şardan ve Fransız Haber Ajansı’ndan Bülent Kılıç’a verildi

Tolga Şardan Basın Özgürlüğü Ödülleri Seçici Kurulu tarafından “İktidarın karartma uygulamaya çalıştığı adliye haberciliği alanında okuru haberle buluşturma çabası nedeniyle” kişi dalında ödüle değer görüldü.

Kişi dalında Basın Özgürlüğü Ödülü T24 yazarı Tolga Şardan'a verildi. 

Fransız Haber Ajansı (AFP)’den Bülent Kılıç Seçici Kurul tarafından “Bin bir güçlükle, can güvenliğinin ihlal edilmesi pahasına, tüm engellemelere rağmen gazetecilik görevini yapmaya devam eden muhabirler, foto muhabirleri ve kameramanlar adına” ödüle değer bulundu.

Basın Özgürlüğü Seçici Kurulu tarafından “Halkın haber ve bilgi alma, gerçekleri öğrenme, ifade özgürlüğünü kullanma, akademik özerklik, sağlık ve eğitim hakkını savunmak konusundaki mücadeleleri dolayısıyla” Kurum Dalındaki ödül Türk Tabipleri Birliği İle Boğaziçi Üniversitesi Demokratik Direniş Bileşenleri’ne verildi.

Türk Tabipleri Birliği Başkanı Şebnem Korur Fincancı ödülü TGC Başkanı Turgay Olcayto ve Genel Sekreter Sibel Güneş’ten aldı.

Boğaziçi Üniversitesi Demokratik Direniş Bileşenleri adına ödülü akademisyen Selcan Kaynak ile öğrenciler Uğur Ünal ve Onur Kavalcı aldı.

Dijital Basın sponsorluğunda düzenlenen tören toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.

Top